איך לעשות פרזנטציה טובה? 5 טיפים לשיפור בתוך זמן קצר | עופר רשף
איך לעשות פרזנטציה טובה? שאנשים יזכרו

איך לעשות פרזנטציה טובה – 5 טיפים

אנשים נתקלים בסיטואציה בה הם צריכים להעביר פרזנטציה במהלך חייהם, בין אם בבית ספר, בעבודה, לארגונים אחרים בהם הם מעורבים ועוד. זה לא משנה למי הם מעבירים אותה, זה משנה כיצד הם מעבירים אותה. לדרך בה היא מועברת ישנה השפעה רבה ויכולת להיזכר אצל אנשים במידה והיא מועברת בצורה טובה. הינה 5 טיפים שיעזרו להעביר פרזנטציה שאנשים יזכרו ולהשאיר רושם טוב על הקהל.

שינויים קטנים עושים הבדל

הרבה פעמים אנשים מעבירים מצגת ממש טובה עבור קהל מסויים ומשתמשים בו עבור קהלים שונים. דבר זה יוצר חוסר תקשורת מכיוון שהם לא התמקדו בהקהל אליו הם מעבירים את הפרזנטציה. הצעד הראשון כדי להתכונן היטב, הינו להכיר את הקהל. הכרת הקהל, תעזור לדעת באיזה צורה להעביר את התוכן מבחינת המידע הטכני, היעדים, וגם, לאיזה תוכן הקהל מחכה. אין סיבה שהמצגת שרוצים להעביר לתלמידים בתיכון שמעוניינים ביזמות תהיה אותה מצגת ותוכן ליזמים מעולם הסטארטאפ. אנשים מעולם הסטארטאפ בעלי רמת ידע שונה מאשר תלמידים בתיכון ולכן צריך להתאים את התוכן בהתאם. 

 

זה שקיבלתם תגובות מדהימות עבור התוכן שבניתם בהרצאה קודמת לקהל אחד לא אומר שתקבלו את אותה תגובה מקהל אחר. לפעמים כל מה שצריך הם השינויים הקטנים עבור הקהל המיועד, שיעשו את כל ההבדל. מומלץ לעשות מחקר עמוק ככל שאפשר על הקהל, באיזה סוגי תעשייה הם מתעניינים ובאיזה תפקיד הם מחזיקים. השאלות האלה יעזרו לכם להתאים את התוכן ולהעביר את הפרזנטציה מותאמת ולחבר בין העולם שלכם לבין העולם של הקהל.

שימוש במבנה להעברת התוכן

אם מעבירים מצגת שבה יש נקודה אחת ופשוט מעבירים אותה בצורה רנדומלית, היא לא תהיה הגיונית והקשרית. הקהל ישתעמם והדבר שהם יזכרו, לא יהיה הדבר שבעלי ההרצאה ירצו שהם יזכרו. אם המצגת תהיה בנויה בצורה כזאת שכל רעיון, סקשן או קונספט מתחבר לחלק הקודם בצורה הגיונית זוהי דרך קלה לפשט דברים מורכבים לתוך תוכן שיהיה לקהל קל להבין ולזכור.

שימוש בתמונות וכמה שיותר ויזואליזציה

לתמונות, גרפים או טבלה יש השפעה רבה על הקהל. תמונה אחת יכולה להעביר כל כך הרבה מידע ואף להפוך את התוכן לפחות מסובך. זה כמו המשפט המוכר והידוע, “תמונה אחת שווה אלף מילים”, זה באמת כך. זהו כלי נהדר שיחבר את הקהל עם הרעיונות של המעביר על ידי ויזואליזציות כמו נתונים, גרפים וטבלאות. על פי מחקרים, 65% מהאנשים למדים טוב יותר דרך ויזואליזציה. כאשר לא מאמצים את הגישה הזאת, מעבירי המצגת הולכים להפסיד אפשרות שתעזור להסביר את התוכן טוב בצורה מעניינת, פשוטה ומגבירים חוסר תקשורת. חישבו על ההשפעה שתהיה לכך במידה ומסבירים נתונים או תוצאות מחקר על ידי נתונים גרפים, או מנגד, להעביר את התוכן בצורה מילולית, זה כמעט בלתי אפשרי ולא מומלץ. חישבו לעומת זאת להראות למישהו דוגמא של 200% עליה בגרף, זה ממש יותר מעניין ואפקטיבי.

השתמשו בסיפורים

ההבדל בין הרצאה ממוצעת לבין הרצאה מוצלחת שמשאירה את הקהל מעורב בזמן ההרצאה הוא כיצד המידע מועבר המידע אל הקהל. דרך מעולה להעביר נקודת מפתח, מידע או כל דבר אחר היא על ידי הצגת סיפור. העברת התוכן דרך סיפור מעניין, למעשה תיצור רגע מעניין בזמן ההרצאה שיעזור להעביר נקודה בצורה שיזכרו יותר. בנוסף זוהי דרך מעולה לתפוס את תשומת הלב שלהם ולא לשעממם. חשוב תמיד להיות כנה עם הקהל שלכם ולספר סיפורים אמיתיים שאתם יכולים לעמוד מאחוריהם בגלל שאם הם לא  יהיו אמיתיים, הקהל ידע וההרצאה תאבד מהאפקטיביות שלה.

בנו את הביטחון שלכם על ידי אימון

ביטחון ומה שאתם עושים בזמן ההרצאה הוא בין האלמנטים החשובים ביותר בזמן העברת המצגת. כשיש לכם ביטחון, אתם משדרים סמכות בנוגע לתוכן שאתם מעבירים. בטחון לא מתפתח ללא תרגול ואימון, במיוחד למי שמעביר מצגת בפעמים הראשונות שלו, יוכל למצוא זאת כנושא מאתגר. לכן, ארגנו את הנושאים בראש ואת שלבי ההרצאה/מצגץ, כך שיהיה לכם קל לדבר עליהם בצורה נוחה ואוטנטית. הרצו בפני חברים וקבלו מהם פידבק. לאחר המצגת, תשאלו אותם איך הייתם מבחינת הביטחון, האם הם הבינו את הנושא והוא היה קל להבנה? הדברים הקטנים כמו האם הרחתם טוב, נראתם במיטבכם, הקפדתם על בושם, ספיד סטיק ולבוש הולם, מכיוון שהדברים הקטנים האלה כאשר לא מבוצעים, יכולים להשאיר רושם לא טוב. לבסוף, התאמנו על הפידבקים שקיבלתם ונסו לשפרם.

בימים אלה בניתי קורסים דיגיטלים בנושאים ספציפיים כמו קורס עמידה מול קהל, קורס תקשורת בין אישית, קורס ניהול משא ומתן ועוד, שיעזרו לכם לשפר את הביטחון והיכולות על ידי כלים שצברתי מניסיוני במשך 30 שנה בהופעה מול קהל, הדרכה, הנחיה, ייעוץ ואימון אישי. מוזמנים להיכנס ולהזמין את הקורס שמתאים לכם.

במידה ויש לכם שאלות ואתם רוצים להתייעץ, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר אני אשמח לעזור

פוסטים נוספים

חוזרים לחייך

חזרנו להעביר הרצאות וסדנאות פרונטליות לעובדים ומנהלים בנושא משא ומתן, מכירות, שירות לקוחות ועוד.
כמובן שאפשר גם בזום.
לפרטים נוספים