תקשורת מקרבת

כבר כמה עשרות שנים עברו מאז החלה לחלחל בתוכנו התודעה כי התקשורת היא הכל. תקשורת היא מה שאנחנו קוראים כל בוקר בעיתון, תקשורת היא אתרי אינטרנט מסוגים שונים, תקשורת היא תוכניות הטלוויזיה האהובות עלינו, תקשורת היא מה שקורה ביננו ובין עצמנו, וביננו ובין אנשים אחרים יום-יום, שעה-שעה, דקה-דקה.

קצת על תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת, הידועה גם בשם תקשורת לא אלימה, היא דרך חיים, או במילים אחרות ומקצועיות יותר- ‘שיטה’, אותה מאמצים אנשים רבים על מנת להתמודד באידיאלי ביותר עם מכשולים, בעיות, תחושות ורגשות שעלולים לצוץ בחיים האישיים מול בן הזוג ו/או הילדים, בעבודה מול הבוס או מול עמיתים, ובעצם בכל מקום ובכל זמן.
למעשה, מה שעומד מאחורי תפיסת התקשורת המקרבת, שמיושמת ברחבי העולם כבר מזה 40 שנה, היא ההבנה הבסיסית שלכל אדם מעצם היותו אדם יש צרכים אנושיים שעל ידי פענוחם בצורה הנכונה, הקשבה ואמפתיה שנפנה כלפי אותו אדם, בעיות רבות ומכשולים רבים שעומדים ביננו לבינו או לחילופין בינו לבין עצמו יכולים להיפתר.
במסגרת למידת תקשורת מקרבת, מעניקים המדריכים לתלמידים כלים שיסייעו להם להביע את עצמם באופן חיובי ולא מאיים, להקשיב לצד השני באופן כנה ומסור, ובכך למעשה לחשוף את האמת העומדת מאחורי סיטואציות מורכבות. כך, מצבים רבים שנראים חסרי סיכוי וכמו לדוגמא זוג העומד לפני גירושין עקב חוסר הסכמה ביניהם או תלמיד שמסרב להיכנס לתלם מסיבות בלתי ברורות ועומד לפני סילוק מבית הספר, עלולים להיפתר ולהשתפר פלאים הודות לרזי התקשורת המקרבת.

מהי תקשורת אלימה

המושג תקשורת אלימה אינו מתייחס לאלימות פיזית, על אף שלצערנו במקרים רבים היא מתבטאת בין היתר גם באופן זה. תקשורת אלימה היא תקשורת בה אנו מתקשים או לא מעוניינים להבין את הצד השני ולמעשה יוצרים אווירה שלילית שמוסיפה, במילים פשוטות, שמן למדורה ורק מחמירה סיטואציות מורכבות ובעייתיות. מצבים בהם אנו מוצאים את עצמנו מפנים אצבע מאשימה כלפי גורמים חיצוניים נחשבים לשימוש בתקשורת אלימה, מכיוון שזה מעיד על כך שאיננו מקשיבים לצד השני ואיננו מגלים אמפתיה ורצון לפתור בעיות מעומק הלב. הבעיה אף יכולה להחמיר כאשר אנו מנסים לפתור בעיות בתוקפנות ובהאשמות, שבקלות יכולות להתחלף באסרטיביות, שנתפסת כחיובית, ובהבנת הצד השני תוך הסבר עדין שיפרש לו מדוע טעות בידו.

סרטונים בנושא
אימון אישי
נגן וידאו

מתוך הרצאה במיקרוסופט במפגש קהילת מנהלי הפרויקטים בישראל

תקשורת מקרבת
נגן וידאו

שכנוע, השפעה ורתימה של עמיתים בארגון – כנס מרכז השלטון המקומי

שיחת חולין כמקדמת עסקים
נגן וידאו

ראיון בערוץ 2 על שיחת חולין כמקדמת עסקים

פוסטים נוספים

הרצאות לחברות הייטק

הרצאות לחברות הייטק

חברות הייטק נושאות במקרים רבים את הדגל לאופן הניהול הנכון של החברה הן מול גורמים חיצוניים והן מול העובדים. הסיבה לכך היא שמנהלי החברה כל

קרא עוד »