גישות וכלים טיפוליים

רקע כללי

אני עובדת בגישה אינטגרטיבית/משולבת המתאימה את שיטת הטיפול והכלים הטיפוליים לאישיות המטופל ולמטרת הטיפול. טווח הטיפול האישי במבוגרים, מתבגרים וילדים נע מייעוץ חד פעמי לטיפול קצר מועד ועד לטיפול ארוך טווח. הטיפול בילדים נעשה בשיטת טיפול במשחק בחדר המיועד לכך.
בחלק מהמקרים הטיפול בקשיי הילד או המתבגר מתמקד בהדרכת הורים.

טיפול בין אישי

טיפול בין אישי (IPT) ) בדיכאון קליני הינו טיפול קצר מועד ומובנה המתייחס לנושאים בין אישיים בדיכאון. הטיפול פותח בשנות ה-80 על ידי ג'רלד קלרמן ומירנה וייסמן כחלק ממחקר על שיטות טיפול בדיכאון. הטיפול מבוסס על פרוטוקול שנחקר רבות ונמצא אפקטיבי ביותר לטיפול בדיכאון קליני. כמו כן הוא הותאם לטיפול בהפרעות שונות כולל דיסתימיה, הפרעה בי-פולרית, בולימיה נורבוזה, סומטיזציה וחרדה חברתית.

טיפול פסיכולוגי במתבגרים

טיפול פסיכולוגי במתבגרים דומה לרוב לטיפול במבוגר, מבחינת השימוש בשיחה, אולם יש לו מאפיינים יחודיים עקב השלב ההתפתחותי בו נמצאים המתבגר או המתבגרת המגיעים לטיפול. ראשית, מתבגר לעתים מבקש טיפול אולם הוא חש התלבטות, אמביולנציה בסיסית, האם הוא צריך וזקוק לתהליך כזה אם לאו. שנית, המתבגר חי בבית, הוריו מממנים אתצ הטיפול ורוצים להיות מעורבים בחייו ולקחת חלק מדברים חשובים המתחרשים בהתפתחותו, אבל המתבגר מבקש כחלק מצמיחתו לאדם עצמאי להוציאם מחוץ לתמונה. לפחות בדברים אותם הוא רואה כמרכזיים וחשובים.....מכאן נוצר קושי, בין מיקומם המשפיע והנוכח של ההורים, ומיקום המטפל ביחד ובקשר עם המתבגר ועם הוריו. מעבר לנושאים הללו, חלק מהמתבגרים המגיעים לטיפול רגשי חווים תקופת חיים סוערת, מלאת התרחשויות, תקופה של דכדוך או תנודות עזות. קצב האירועים החיצוניים והפנימיים בחיהם מהיר, והטיפול עצמו חייב להיות מותאם לקצב זה.

טיפול בהורות והדרכת הורים

טיפול פסיכולוגי זה מוכוון סביב חווית ההורות. הוא מתמקד בהורים ובתפיסה שלהם את עצמם, ואת האופן בו הם מגדלים ומחנכים את ילדיהם.

הטיפול בהורות מבוסס על הגישה הפסיכו דינאמית, תוך השמת דגש והתמקדות בתהליכים הרגשיים בהם אדם או זוג אנשים עוברים כאשר הם הופכים להורים.

ייעוץ והדרכה

הייעוץ וההדרכה עוסקים בדרך כלל בבעיות וקשיים ממוקדים. כגון: יעוץ והדרכת הורים בנוגע לבעיות הסתגלות, קשיים רגשיים, בעיות התנהגות, בעיות מוגדרות (הרטבה, פוביות, חרדות, גמגום וכד') או בסוגיות הקשורות להתמודדות עם אירועים חיצוניים כגון: טראומה, פיטורין, אימוץ ילדים ועוד.
בדרך כלל יעוץ ממוקד ותחום בזמן.

טיפול פסיכודינמי

שם כולל לכמה זרמים בפסיכולוגיה, שהתפתחו משיטת הטיפול של זיגמונד פרויד. בעוד פרויד ופסיכואנליטיקאים אורתודוכסים אחרים ישבו מאחורי המטופל, ששכב על הספה. בפסיכותרפיה דינאמית, יושבים המטפל והמטופל זה מול זה ומקיימים שיחה פנים אל פנים. לא מדובר רק בארגון שונה של החדר, אלא שינוי בתפיסה. פרויד תפס את תפקידו של המטפל כניטראלי וכאנונימי ביחסיו עם המטופל כדי לאפשר עבודה רק על החלק הפנימי ה"תוך-אישי" של המטופל כיום ממשיכי דרכו מאמינים שיש להתייחס ליחסים הנוצרים בין המטפל למטופל, הן בפני עצמן והן כמשקפים את מה שקורה למטופל ביחסיו הבינאישיים בכלל. ישנו מעבר מ"פסיכותרפיה של אדם אחד" ל"פסיכותרפיה של שני אנשים" המטפל נוכח, מעורב ולוקח אחריות. בד"כ התהליך הטיפול מנסה להוביל לשינוי והתפתחות משמעותיים. נוגע לעיתים בבעיה ממוקדת ולעיתים מנסה להוביל לשינוי רחב ורב-מימדי בחיי האדם.

טיפול זוגי

אני מציעה טיפול זוגי בגישה דינמית, טיפול המתמקד בתקשורת הבינאישית של בני הזוג.
המטרה לעזור לזוג להבין את הקשיים הרגשיים שבבסיס הקשר, להבין האחד את עולמו וצרכיו של השני.
ביחד בתוך המסגרת הטיפולית התומכת, ניתן יהיה לפתור קשיים אלה, שלרוב קשה להתמודד ולפתור אותם בין בני הזוג לבד, בשל קשיי תקשורת בין בני הזוג או מתח וכעסים שהם מציפים.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי

הטיפול מניח שהפרעות נפשיות אינן מחלות, אלא דפוסי התנהגות נלמדים ושמקורן של הפרעות רגשיות הוא בדפוסי חשיבה מעוותים. מטרת הטיפול היא שינוי דפוסי התנהגות ודפוסי חשיבה של המטופל. בטיפול בדיכאון, למשל, נעשה ניסיון לאתר אמונות אי רציונאליות ספציפיות ולערער עליהן מתוך תפיסה ששינוי בחשיבה יוביל לשינוי התנהגותי רגשי.

היפנוזה

היפנוזה הנה מצב בו אדם מנצל את יכולת הריכוז שלו כדי להפנות את הקשב כלפי פנים. במצב של היפנוזה אדם מרשה לעצמו להפנות את מרב הקשב והמשאבים שמצויים בו, וזאת על מנת להביא לשינוי גופני או נפשי, כדי להיות בקשר יעיל יותר עם התת מודע, או כדי לשפר את מערכת התקשורת בין המוח לגוף. כל מצב בו אנו מפנים את רוב הריכוז למטרה אחת, וכאילו 'מתעלמים' מיתר הדברים הסובבים הנו בעל מאפיינים של מצב היפנוטי. רובנו חשים חוויה דומה כשאנו מרשים לעצמנו לשקוע בסרט או ספר מרתקים, וכך מנתקים את עצמנו מהסביבה. בימנו ברור לחלוטין, כי כל היפנוזה היא היפנוזה עצמית. המוח המודע, והתת מודע - הם ששולטים בכל הנעשה בגוף, החל מפעילות פיסיולוגית וכלה בתפיסת חיים ומחשבות שונות. על כן רק המוח של המהופנט יכול להביא לשינוי. התהליך ההיפנוטי מנצל את יכולת השליטה העצמית על מנת להביא לשינוי. תפקידו של המהפנט דומה לתפקידו של מדריך או של מאמן: כמותם המהפנט מלמד שימוש בכלים ועוזר למטופל להוביל את עצמו לפתרון, אולם מי שמבצע את העבודה הוא המטופל בעצמו, המתמקד בעולמו הפנימי או לחליפין בפעולה או בהתנהגות מסוימת ומוגדרת.

בארץ רק מי שקיבל רישיון מטעם משרד הבריאות רשאי להפנט. רישיון מקבלים רק רופאים או פסיכולוגים, אחרי תקופת הכשרה ומבחן (מתוך אתר: האגודה הישראלית להיפנוזה).

EMDR

EMDR (ראשי תיבות של EYE MOVMENT DESENSITIZATION AND REPROCESSINGׂ:EMDR - הקהית זיכרונות ועיבודן מחדש באמצעות תנועות עיניים) היא שיטת טיפול אינטגרטיבית שהוכיחה את יעילותה בטיפול במגוון של תלונות נפשיות הקשורות בין היתר לטראומה ולחרדה. מחקרים רבים מראים ששיטת EMDR מסוגלת להביא לעיבוד מהיר של זיכרונות טראומטיים, המביאים לשינויים קוגניטיביים ורגשיים יציבים, ולהקלה ניכרת בסימפטומים התנהגותיים-גופניים. בתהליך הטיפול נעשה שימוש בתנועות עיניים הדומה לזו המתרחשת באופן טבעי בשינה. ניתן להיעזר ב-EMDR גם לשם עידוד היצירתיות, פתרון בעיות והשגת יעדים, חיזוק הערכה עצמית והעצמה.

קלפים טיפוליים

קלפים טיפולים הם כלי פשוט, ויזואלי, מהיר, נגיש ובלתי אמצעי ליצירת קשר טיפולי הם מאפשרים עבודה בכל רמות התודעה והרגש. הם מסייעים לפתח תקשורת, להגיע לעולם הפנימי (הרגשי), לדמיון ולחשיבה היוצרת. השימוש בקלפים מהווה גורם מאיץ ומקדם את התהליך הטיפולי תוך התנסות במשחק וחוויה ייחודית. המפגש האישי עם הקלפים מעשיר את עולם הדימויים, המטאפורות והאסוציאציות. הוא מפתח את הדמיון והיצירתיות, מעצים את יכולת הביטוי המילולי של רגשות ומחשבות, ומחזק את האפשרות לתקשורת תוך אישית ובין אישית – הן במעמד הטיפולי והן בחיים עצמם.
בניית אתרים

רשף ייעוץ והדרכה | דוא"ל : office@resheftraining.com | טל' משרד: 03-6337038