שפת גוף

שפת גוף, כמו שפת הדיבור, ישנה משמעות מכרעת בחיינו, גם אם לרוב איננו מודעים להשפעתה הרבה.  יתרה מכך, פעמים רבות חושפת שפת הגוף מסרים שונים, העומדים לכאורה בסתירה, למסרים אותם אנו מנסים להעביר באמצעות הדיבור.

שפת הגוף היא שפה בעלת עוצמה רבה, שהיא לרוב חזקה יותר מעוצמתן של המילים. באמצעות שפה זו, לומדים האנשים סביבנו להכיר אותנו, להעריך אותו ולאהוב אותנו. עם זאת, רובנו איננו מודעים כלל להשפעתה, של שפת הגוף על חיינו, כאשר רק מעטים מאיתנו, למדו לשלוט בה ולנצלה, במישור היומיומי וגם מבחינת קידום מטרות, מקצועיות ועסקיות.

לפענח את הסימנים

שילוב ידיים, הסתת המבט ונדנוד עצבני של הרגל, הם כמה דוגמאות לשפת גוף, המעידות על סגירות, חוסר ביטחון ומבוכה. לעומת זאת, חיוך גדול, תנועות ידיים חופשיות ופתוחות ומבט עיניים ממוקד, הן מהדוגמאות לשפת גוף חיובית, אופטימית, מלאת ביטחון ומעוררת האהדה. דוגמאות בודדות אלה, הן ביטוי לדרך בה באמצעות שפת הגוף, אנו מעברים לזולתנו, מסרים שונים ובעקיפים, משפיעים על התנהגותם ועל נכונותם לשתף עימנו פעולה.

הבשורה המשמחת, בהקשר זה, היא שניתן ללמוד לשלוט בשפת הגוף, ולשפר את תפקודנו ברמה האישית וגם ברמה המקצועית. אחד הכלים הראשונים והחשובים ביותר, בדרך ללימוד שפת הגוף, הוא היכולת לשלוט על הדחף להגיב באופן אינסטינקטיבי, על התנהגותם של האחרים. בייחוד במצבי לחץ שונים, חשוב ביותר ללמוד לשכך מעט, את סערת הרגשות, לספור עד עשר, להקשיב ורק לאחר מכן, להגיב בצורה שקולה ומושכלת, המשפיעה באופן עקיף גם על שפת גופנו.

שפת גוף והרושם הראשוני

הרושם הראשוני אותו אנו יוצרים הוא חשוב ביותר, ולשפת גופנו ישנה השפעה מכרעת עליו, הרבה מעבר למילים בהן נבחר להציג את עצמנו. תנוחת הגוף, החיוך, תנועות הידיים והבעות הפנים הם חלק מהגורמים שישפיעו על האהדה כלפינו, או להיפך – על חשדנות ורתיעה. הכלל המנחה החשוב ביותר לפני פגישה ראשונה הוא לשמור על גישה חיובית. בכניסה אל החדר יש לשמור על יציבה בטוחה וגב זקוף; חשוב להקפיד על לחיצת יד חזקה; יש לשמור על קשר עין עם הצד השני לאורך כל הפגישה; ולהקפיד לחייך בלבביות ובכנות ולא בצורה מאולצת. חשוב ביותר להימנע מהתנהגויות כפייתיות שונות, כדוגמת: נדנוד רגליים, עוויתות פנים או התעסקות חסרת מנוח עם אצבעות הידיים בכפתור החולצה, בעט או בכל חפץ אחר.

באמצעות הקפדה על כללים אלה ונוספים ניתן לצור רושם ראשוני חיובי ביותר ולקדם את מטרותינו. כדי להשיג מטרות משמעותיות יותר כדוגמת השפעה על הסובבים אותנו והנעתם לקראת ביצוע מטרות שונות, יש כבר צורך בתרגול שליטה עצמית בשפת הגוף שלנו וגם באימוץ דפוסי התנהגות האופייניים למנהלים ולמנהיגים. דפוסי התנהגות אלה הם נרכשים וניתן ללמוד אותם במסגרת סדנאות שונות.

פוסטים נוספים

הרצאות לחברות הייטק

הרצאות לחברות הייטק

חברות הייטק נושאות במקרים רבים את הדגל לאופן הניהול הנכון של החברה הן מול גורמים חיצוניים והן מול העובדים. הסיבה לכך היא שמנהלי החברה כל

קרא עוד »